Сторінка практичого психолога

Ідемо в дитячий садок

Щоб адаптація до дитячого садка пройшла легко, перестаньте хвилюватися і вже зараз займіться     підготовкою дитини до дитячого садка.

1. Для початку розкажіть дитині, що таке дитячий садок і для чого туди ходять діти. Наприклад: «Це великий і красивий будинок, куди матусі й татусі приводять своїх малят. Тобі сподобається. Там багато інших діток, які разом граються. У тебе з’явиться багато нових друзів». Поясніть дитині, що віддаючи її чужій тьоті, ви не кидаєте її. У присутності малюка розповідайте рідним, друзям, що Марійці (Сашкові) дуже пощастило – восени вона  (він) теж піде до садочка.

2. Конкретно розкажіть дитині про режим дитячого садка: коли вона буде туди приходити, коли їстиме, спатиме, гулятиме. Малюк, який знатиме про своє майбутнє життя, почуватиме себе на новій території впевненіше.

3.  За літо привчіть малюка вчасно прокидатися – приблизно за годину до виходу з дому, щоденно влаштовуйте репетиції «тихого часу».

4.Обговоріть із дитиною різні труднощі, які можуть виникнути в дитячому садку. Підкажіть: якщо в неї виникнуть проблеми (заболить живіт, голівка, захочеться пити чи в туалет), треба сказати про це виховательці. Привчайте дитину ходити в туалет раніше – перед прогулянкою, сном, заняттям.

5. Намагайтеся режим харчування малюка максимально наблизити до режиму дитсадка. Якщо в дитини немає апетиту, спробуйте знизити калорійність харчування. Скоріше за все, організм швидко зголодніє, і  дитина попросить їсти. Розкажіть про ці проблеми виховательці, попросіть її бути терплячою і не заставляти їсти, якщо малюк не хоче. Адже саме через проблеми з їжею діти з істериками виходять із дому і змушують батьків запізнюватися на роботу.

6.Загартовуйте малюка. Нехай якомога більше ходить босоніж по траві, піску, підлозі, спить із відчиненою кватиркою, купається в відкритих водоймах. Постійно привчайте дитину до холодних напоїв – соку, молока, кефіру.

7.Систематично змушуйте малюка самостійно одягатися, застеляти ліжко, зав’язувати шнурки, користуватися столовими приборами, прибирати іграшки. Все це повинно приносити йому задоволення.

8. Простежте, як ваш малюк спілкується з іншими дітьми. Навчіть його правильно вітатися з ними, просити дозволу гратися разом, пропонувати іграшки іншим дітям, прощатися і т.д. Запитуйте малюка про його нових друзів, називайте їх імена. Що легше він навчиться будувати взаємини з дітьми, то менше проблем виникне в дитячому садку.

9.У присутності дитини не допускайте критичних зауважень на адресу дитячого садка, вихователів, правил і порядків, які там установлені. Ніколи не лякайте дитину дитячим садком!

10.  Будьте готові до того, що перші тижні дитина, збираючись у садочок, плакатиме. Не хвилюйтеся,  така поведінка дітей вважається абсолютно нормальною. Через деякий час дитина звикне. І якщо ви грамотно вибрали дитячий садок, увечері вам доведеться докласти немало зусиль, щоб забрати малюка додому.І можливо, дитина й заплаче, але це вже будуть зовсім інші сльози.

11.   Початок життя в дитячому садку – це справжня криза для малюка. Емоційно підтримуйте дитину, частіше обіймайте, цілуйте її, говоріть, що дуже любите.

Як розпізнати вигоряння та допомогти собі при тривалому стресі: поради психолога

Втома відрізняється від вигоряння тимчасовим зниженням працездатності чи здатності чинити опір інтенсивним подразникам. У такій ситуації допоможе відпочинок. Якщо перепочинок і короткий період "ліні" не приносять полегшення, причиною може бути вигоряння.

В умовах війни вигоряння може виникати через відсутність почуття покращення ситуації, відчуття тривоги навіть тоді, коли реальна загроза зменшилася. Воно проявляється появою відчуженості від суспільних подій, почуттям, що це відбувається "не зі мною", неможливістю зробити навіть звичні рутинні справи.

Ознаки вигоряння: почуття постійної перевтоми, погіршення здоров'я, часті головні болі, безсоння, дратівливість, емоційна спустошеність, безпорадність, почуття непотрібності.

Як боротися з вигорянням під час війни:
1. Усвідомити справжні причини, що спричиняють вигоряння (невідомість, постійне очікування новин, страх поганих новин).
2. Дотримуватись режиму харчування, сну, фізичної активності. Слід робити кілька прийомів їжі на день, пити більше рідини, у перервах між повітряними тривогами не лише займатися справами по господарству, а й прогулюватися на свіжому повітрі. Спати за будь-якої можливості.
3. Взяти під контроль рутинні справи: прибирання, особисту гігієну.
4. Приймати підтримку близьких та підтримувати тих, хто цього потребує. Задавати прості запитання: "Як ти? Як справи?"
5. Спілкуватися з однодумцями, читати, слухати інформаційні канали, що підтримують ваші цінності.
6. Висловлювати свої емоції. Можна кричати, лаятися, але головне - знати, кому адресована агресія і не вихлюпувати її на близьких.
7. Пам'ятати про пріоритети, знати, що важливо для вас у цей момент, а що зачекає до перемоги.