Інклюзивна освіта

Заклад дошкільної освіти, група мають стати рідними для дітей та їхніх родин. Батьки почуватимуться спокійніше, якщо будуть також залучені до освітнього  процесу. Постійна соціальна взаємодія в різноманітних умовах, за різних обставин, в різних ситуаціях зближує дітей, виробляє емпатію, прихильність один до одного, усвідомлення індивідуальності кожного, відчуття захищеності.

У 2023-2024 навчальному році в ЗДО "Журавлик"  функціонує 3 інклюзивні групи:  молодша "Мальви",  середня "Дзвіночки", старша " Ромашка". Для дітей з особливими освітніми потребами створені сприятливі умови. З метою формування інклюзивного, розвивального освітнього простору забезпечується постійна взаємодія з батьками дітей з особливими освітніми потребами, фахівцями інклюзивно-ресурсного центру. Ефективно працює  команда психолого-педагогічного супроводу. Організовано проведення додаткових корекційно-розвиткових занять  вчителем-логопедом та практичним психологом. У ЗДО облаштовано ресурсну кімнату, яка дає змогу кожній дитині з ООП подолати бар'єри соціалізації.

Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права здобувати її за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах ЗДО.

«Інклюзивне навчання – це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у закладах загальної середньої освіти на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей» (Концепція розвитку інклюзивної освіти. Наказ МОН від 01.10.2010 № 912). Реформа освіти в Україні покликала до життя й реформи в спеціальній освіті дітей з особливими потребами. У нашому суспільстві є різні категорії маленьких громадян, певна частина яких мають проблеми, пов’язані зі здоров’ям і розвитком. І, на жаль, на сьогодні кількість дітей, які потребують корекційно-реабілітаційної роботи, соціальної адаптації зростає. Конституція України, Закон України «Про освіту» гарантують усім дітям право на освіту, отже і можливість реалізувати це право в усіх державних навчальних закладах належно від статі, раси, національності, соціального та майнового стану, стану здоров’я, місця проживання та інших чинників. Діти з особливими потребами мають право задовольняти свої потреби так само, як і всі інші члени суспільства

Переваги інклюзивної освіти: для дітей з особливими освітніми потребами:

• Завдяки цілеспрямованому спілкуванню з однолітками поліпшується когнітивний, моторний, мовний, соціальний та емоційний розвиток дітей.

• Ровесники відіграють роль моделей для дітей з особливими освітніми потребами.

• Оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально.

• Навчання проводиться з орієнтацією на сильні якості, здібності та інтереси дітей.

• У дітей є можливості для налагодження дружніх стосунків зі здоровими ровесниками й участі у громадському житті.

для інших дітей:

• Діти вчаться природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей.

• Діти вчаться налагоджувати й підтримувати дружні стосунки з людьми, які відрізняються від них.

• Діти вчаться співробітництву.

• Діти вчаться поводитися нестандартно, бути винахідливими, а також співчувати іншим.

для педагогів та фахівців:

• Педагоги краще розуміють індивідуальні особливості дитини.

• Педагоги оволодівають різноманітними педагогічними методиками, що дає їм змогу ефективно сприяти розвиткові дітей з урахуванням їхньої індивідуальності.

Дитина з особливостями психофізичного розвитку не повинна займати особливого становища в закладі, вона має почуватися природно, досягти самостійності, наскільки це можливо. Дуже важливо в інклюзивній групі створити таку атмосферу взаєморозуміння та взаємодопомоги між дітьми, щоб забезпечити дитині з особливостями психофізичного розвитку можливість самоствердитися, подолати неадекватні установки та стереотипи, набути певних навичок соціальної поведінки.

Поради та рекомендації вихователю, у групі якого навчатиметься дитина з особливими потребами

·         Навчитися толерантно ставитися до особливих дітей, але в ніякому разі не акцентувати увагу на дитині.

·         Сприяти тому, щоб кожна дитина відчула себе прийнятною.

·         Сприяти створенню у дитячому колективі атмосфери доброзичливості,справедливості й терпимості.

·         Надавати індивідуальну підтримку, але при цьому не відокремлювати дітей з особливими потребами від основної групи            дітей.

·         Намагатися наблизити навчальні завдання до потреб і можливостей такої дитини.

·        Співпрацювати з іншими педагогами (логопедом, психологом, лікарями) та батьками в одній команді.

ПОРАДИ БАТЬКАМ, ЯКІ ВИХОВУЮТЬ ДИТИНУ ІЗ ООП

1. Створіть сприятливу, доброзичливу атмосферу в сім'ї.

2. Заохочуйте і підтримуйте позитивний прояв уваги і хорошого ставлення до особливої дитини. 3.Підкреслюйте найменші досягнення, не концентруйте уваги на невдачах і помилках. 4. Індивідуальна допомога дорослого має виражатися у стимуляції, підбадьорюванні, частковій підказці тощо. Пояснення та інструкції повинні мати чітку і зрозумілу форму.

5. Під час виконання вправ уникайте багатослівних і абстрактних пояснень, використовуйте наочність. Для розуміння образних висловів, метафор доцільно використовувати метод установлення асоціативних зв'язків із конкретними предметами, що лежать в основі порівняння. При постановці запитань уникайте механічних відтворень.

6. Підводьте дітей до таких ситуацій, коли вони мають розказувати про ту чи іншу подію. Ставте запитання, давайте завдання, що активізують мислення. Для розвитку психічних процесів корисно давати завдання з обмеженим часом на виконання чи поділене на окремі частини. Якнайчастіше використовуйте у корекційно-виховній роботі, в повсякденному житті рольові ігри.

7. Сприймайте не дефект, а особистість дитини!